Neurofeedback Nedir?
Ana sayfa > Neurofeedback Nedir?


 
Neurofeedback; beynin daha iyi fonksiyonlara sahip olarak daha iyi performans göstermesini sağlayan ve etkinliğini arttırmayı amaçlayan bir eğitim yöntemidir. Eğitim süresince beynin dalga boyları an be an gözlemlenir ve dalga boylarının seviyelerine göre kişiye geribildirim sağlanır. Bu geribildirim işitsel, görsel ve dokunsal sağlanır. Kesinlikle beyne direk bir müdahale söz konusu değildir. Bu gözlemler beynin dalga aktivitesinin doğru yönde olması halinde öğrenciye bir ödül sinyali ile ulaşır. Beynimiz ödül almaya devam etmek isteyecek ve fonksiyonunu doğru dalgaların üretimi sonucunda gelen ödüller yolu ile geliştirecektir. Bu eylemin doğru sayıda tekrarlanması halinde kalıcı bir öğrenme söz konusu olacaktır.

Neurofeedback eğitimi temel olarak beyin dalgalarının optimal seviyeye ulaşmasını amaçlar. Beynin elektrik aktivitesini yeniden düzenlemesini sağlayan bu eğitim yöntemi, merkezi sinir sistemini de içine alan tüm sistemin çok daha iyi çalışır duruma gelmesini sağlamaktadır.

Neurofeedback eğitimi ile amaçlanan, bireyin sağlıklı uyku durumuna, etkili dikkat ve düzeli çalışma durumuna, en önemlisi de psikolojik denge durumuna geçmesidir. Bireydeki bu gelişmeler ile artık beyin fonksiyonlarının kendi kendini düzenleme ve düzeltme becerisinin Neurofeedback eğitimi ile arttırılmış olduğu gözlemlenir.
       
Frontal Denge © Tüm hakları saklıdır. Ana sayfa | Neurofeedback Nedir? | Kullanım Alanları | Araştırmalar / Makaleler | İletişim web tasarım